W Warszawie przy ul. Broniewskiego 44 znajduje się kościół pw. Zesłania Ducha Świętego. Jest to jedyny kościół w stolicy pod takim wezwaniem. Wchodząc do świątyni, możnemy zauważyć elementy nawiązujące do tej tematyki: na drzwiach tabernakulum gotyckimi literami umieszczono napis „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” – Jan Paweł II, wigilia Zesłania Ducha Świętego 1979, Plac Zwycięstwa w Warszawie; w górnej części ściany ołtarzowej widnieje napis w języku łacińskim „Veni, sancte Spirytus reple Tourus corda Fideliom: et tui amoris In ignem accende”; jeśli zaś spojrzymy do tyłu, oczom naszym ukaże się witraż-rozeta ukazujący Zesłanie Ducha Świętego na dwunastu Apostołów w Wieczerniku.

 

Architektura, konstrukcja i wystrój kościoła to dzieło trzech twórców. Projekt wykonał mgr inż. Stanisław Sołtyk, a nad jego konstrukcją czuwał mgr inż. Andrzej Krawczyk. Elementy zdobnicze w wyposażeniu świątyni wyszły spod ręki artysty rzeźbiarza mgr. Jerzego Machaja, znanego projektanta obiektów sakralnych. Jego dzieła –  m.in. rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego (ponad 200 egzemplarzy) – znajdują się w wielu kościołach. W pracach pomagało mu kilku uczniów, m.in. Andrzej Berner i Janusz Borkowski. To oni wykonali ołtarz główny i inne ozdoby pod nadzorem Jerzego Machaja, a po jego śmierci ukończyli prace samodzielnie, konsultując je z proboszczem.


W świątyni znajduje się kaplica boczna, której wnętrze zaprojektował również Jerzy Machaj. Na ścianie głównej znajduje się wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy otoczonej tajemnicami Różańca Świętego. Pod jedną z nich ukryte jest tabernakulum. Przy kolejnej umieszczono pomieszczenie dla wystawienia Najświętszego Sakramentu. 15 sierpnia 2003 roku zostały odsłonięte dobudowane Tajemnice Światła wraz z informacją, że Jan Paweł II w 25. rocznicę swojego pontyfikatu uzupełnił różaniec o te tajemnice. Kaplice zdobią dwa okna z witrażami. Jeden jest poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, a drugi Prymasowi Tysiąclecia, Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.


Okna wewnątrz kościoła również zdobią witraże. Największy z nich to rozeta o średnicy trzech metrów, która przedstawia Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów w Wieczerniku. Niższe okna kościoła zawierają dziesięć witraży o ogólnej tematyce: „Duch Święty w Piśmie Świętym”. Ich projektantem jest Hanna Szczypińska – jedna z najwybitniejszych współczesnych witrażystów w Polsce.


Na zewnątrz kościoła znajduje się wieża z zegarem, który – oświetlony w nocy – dokładnie wskazuje czas. Całość kościoła jest ogrodzona. Po obu stronach ogrodzenia znajdują się drzewa i kwiaty upiększające teren kościelny. Porządkowanie terenu nadal trwa.

 Msze Święte
Dni powszednieNiedziela i święta
7:00 7:00
7:30
8:00
8:30 8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00
17:00
18:00
18:30
20:00 (dla młodzieży)
Spowiedź

Podczas każdej Mszy Świętej


Adoracja Najświętszego Sakramentu

W każdą niedzielę od 19:00 do 20:00 oraz w dni powszednie od 17:30 do 18:30