Wspólnota Sant’Egidio będzie świętować z ubogimi w pięciu polskich miastach

źródło: https://www.ekai.pl/wspolnota-santegidio-bedzie-swietowac-z-ubogimi-w-pieciu-polskich-miastach/

Blisko tysiąc osób bezdomnych, ubogich i samotnych zasiądzie w Święta Bożego Narodzenia do stołu ze Wspólnotą Sant’Egidio. Świąteczne obiady odbędą się w pięciu miastach w Polsce.

Na pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia świętowanie zaplanowane jest w Warszawie, gdzie do kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego zaproszonych zostało ponad 430 gości. Do stołu z ubogimi zasiądzie tego dnia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Również 25 grudnia odbędzie się bożonarodzeniowy obiad w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Zaproszenia otrzymało 120 osób bezdomnych, starszych i samotnych.

W drugi dzień świąt odbędzie się natomiast obiad w sali Arcybractwa Miłosierdzia na Małym Rynku w Krakowie. Weźmie w nim udział około 70 osób. Tego samego dnia z ubogimi świętował będzie też Szczecin. Tamtejsza Wspólnota Sant’Egidio we współpracy z lokalną Caritas organizuje obiad w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym. Do stołu zasiądzie blisko 250 osób.

Wspólnota Sant’Egido. Wigilia z ubogimi

Fot. Łukasz Grudysz / Wspólnota Sant’Egido

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia do wspólnego świętowania zaprasza Wspólnota w Chojnie. 23 grudnia w Parafii Świętej Trójcy odbędzie się Wigilia z Ubogimi dla prawie 80 gości. – Przygotowywana jest wspólnymi siłami Sant’Egidio i Caritas parafialnego. Dołączył do nas też Ośrodek Pomocy Społecznej, okoliczne koła gospodyń oraz wiele innych osób wspierających organizację uroczystości jako kelnerzy, chórzyści, szatniarze czy taksówkarze – mówi Beata Junosz ze wspólnoty w Chojnie.

W pozostałych miastach organizacja świątecznych spotkań z ubogimi możliwa jest tylko dzięki wsparciu setek wolontariuszy, którzy zaangażowali się w przygotowanie potraw, zakup prezentów, ustawienie stołów i udekorowanie sali, a w Święta będą czuwać nad przebiegiem całej uroczystości, posługując ubogimi i bezdomnym gościom.

Wspólnota Sant’Egido. Wigilia z ubogimi

Fot. Łukasz Grudysz / Wspólnota Sant’Egido

Bożonarodzeniowe obiady są konsekwencją całorocznej regularnej działalności Wspólnot Sant’Egidio, skupiającej się na pomocy i towarzyszeniu osobom ubogim. Przede wszystkim są to spotkania z osobami bezdomnymi na ulicach miast. Są one okazją do nawiązania relacji, ale także momentem, w którym przekazywana jest pomoc materialna. Tylko za pośrednictwem warszawskiej wspólnoty Sant’Egido do ubogich trafiło w minionym roku blisko 2,5 tony żywności i prawie 10 tys. sztuk odzieży. Wspólnoty w Warszawie i w Chojnie odwiedzają też osoby starsze i samotne w Domach Pomocy Społecznej.

Czytaj także: Rok św. Brata Alberta – czas rozbudzania wrażliwości na ubogich

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W tym roku odbędzie się aż 700 takich spotkań w 70 krajach. Do świątecznego stołu na całym świecie zasiądzie w sumie 250 tys. osób.

Po świętach Wspólnota Sant’Egido zaprasza do wspólnej wieczornej modlitwy o pokój, zachęcając, żeby 1 stycznia pójść w ślady papieża Franciszka, który w tym dniu przesyła orędzie pokoju wszystkim narodom.


Może warto udostępnić znajomym?Msze Święte
Dni powszednieNiedziela i święta
7:00 7:00
7:30
8:00
8:30 8:30
10:00
11:30 (dla dzieci)
13:00
16:00
17:00
18:00
18:30
20:00 (Młodzieży)
Spowiedź

Podczas każdej Mszy Świętej


Adoracja Najświętszego Sakramentu

W każdą niedzielę od 19:00 do 20:00 oraz w dni powszednie od 17:30 do 18:30